PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=264516}

Notatki o skandalu

Notes on a Scandal
7,4 36 309
ocen
7,4 10 1 36309
7,6 12
ocen krytyków
Notatki o skandalu
powrót do forum filmu Notatki o skandalu

Temat podjęty w filmie może wydawać się banalny ze względu na jego kontrowersję. Jednak w głębi, pod powierzchnią tytułowego skandalu, możemy odszukać odrębny temat. Jest to samotność - dogłębna, trwała, silna niczym lita skała. Osamotnienie jest obecne w duszach obu bohaterek. Sheba ucieka od swojego rozjaskrawionego, chaotycznego, smutnego życia w objęcia nowych wrażeń, doznań, spełnień żądzy. Chwile spędzone z chłopcem, wewnętrznie niesprecyzowanym, posiadającym jeszcze świeżość życia to chwile wytchnienie, momenty, w których Sheba na ułamek sekundy jedynie ustami wynurza się z czeluści swojego szarego życia, by zaczerpnąć rozkoszy - ulotnej, to prawda, lecz działający na nią niemal tak pobudzająco, jak narkotyk.
Barbara jest bohaterką dramatyczną pod każdym względem. Pomimo wysokiej inteligencji oraz spostrzegawczości nie jest w stanie radzić sobie z otaczającym ją światem. Uwikłana w silne sieci samotności, poszukuje towarzyszki swego cierpienia. I znajduje Shebę, nad którą powoli zaczyna dominować, oplatać sznureczkami swojej woli kończyny jej duszy. Wpływ Barbary na życie Sheby ma charakter destrukcyjny. Starsza kobieta próbuje uzależnić od siebie swoją "przyjaciółkę", lecz gdy jej zamiary nie kończą się powodzeniem – bez większych wyrzutów sumienia, zrzuca ją w mentalną otchłań.
Film spełnia swoją rolę, jako pozbawione naukowego pazura studium samotności – epidemii dzisiejszego świata, dzisiejszej cywilizacji.

gramer_filmweb

Piękne podsumowanie! I takiej wypowiedzi z chęcią przyklasnę :D!

użytkownik usunięty
gramer_filmweb

Uroczo pan walczy ze swoimi urojeniami, wyjaśniam dlaczego,film nie jest o samotności jak pan twierdzi, jest po prostu tym czym miał być w założeniu, a mianowicie, prostą historią dla kobiet w średnim wieku, nie ujmując w żaden sposób tym kobietom bo oczywiście nie ma w tym nic złego. I chociaż doceniam niewątpliwy talent pisarski,bo pisze pan w sposób niebanalny, to w tym wypadku jest to puszczenie wodzy fantazji,to co pan próbuje robić to usprawiedliwianie, które jest poczciwe ale nie mądre, nie pisze pan-zdrada, tylko ucieczka od samotności,nazywa pan nieodpowiedzialną beztroskość-świeżością życia, a wreszcie zepsucie, czy być może zaburzenia psychiczne-samotnością. Historia jest po prostu banalna i nieciekawa. Samotność nie jest takim dramatem jak pan próbuje przedstawić, pewnie dla 50% ludzi jest wręcz czymś poszukiwanym, a róźnica między nienormalnym zachowaniem głównej bohaterki a samotnością jest ogromna. Film przedstawia zachowania złe, patologiczne i nie powinno się ich w żaden sposób usprawiedliwiać bo nie prowadzi to do niczego dobrego. Pozdrawiam

ocenił(a) film na 8

Myślę, że gramer_filmweb po prostu stara się znaleźć przyczyny zachowań głównych bohaterek. Niewątpliwie to, co zrobiła Sheba jest zdradą, jak równie jasne jest to, że Barbara ma problemy ze swoją psychiką. I również moim zdaniem przyczyną ich postaw jest właśnie samotność.
Wątpię w to by samotność dla połowy społeczeństwa była czymś pożądanym, nawet jeśli to tylko na chwile. Domyślam się, że bycie samotnym przez całe życie jest niezwykle ciężkie i nawet jeśli ludzie się na nią decydują z własnej woli to tylko po to, by na chwilę odpocząć i po jakimś czasie wrócić "do ludzi". Owszem zgadzam się, że dużo ludzi żyje samotnie, ale moim zdaniem jest to spowodowane ich wrażeniem, że nie mają innego wyjścia niż bycie samotnym i nie kłócąc się z tym, po prostu tego nie zmieniają. A im dłużej w samotności, tym trudniej to zmienić.

StonedScoffer

Dawno temu oglądałam ten film, ale pamiętam, że wkurzała mnie Barbara ze swoim wścibstwem.

ocenił(a) film na 7

A ja myślę, że gramer_filmweb mógłby odpowiedzieć Tobie podobnie heh. Po prostu odniósł się do drugiej strony medalu, a nie puścił wodzy fantazji. Ja osobiście uważam, że jak najbardziej jest to film o samotności. Równocześnie jest tu zdrada jak i ucieczka od samotności, nieodpowiedzialna beztroska, jak i świeżość życia, czy - jak piszesz - zaburzenie psychiczne, ale wiążące się z samotnością. Dla jednych samotność jest czymś cennym, dla drugich może być dramatem. To jest sprawa indywidualna. Nie widzę też, żeby gramer_filmweb usprawiedliwiał zachowania postaci. Po prostu analizuje, skąd się wzięły takie zachowania...

ocenił(a) film na 7
gramer_filmweb

Notes on A Scandal ... cóż za wytworny tytuł postu. Mogę czytać go w kółko ... reszty niestety nie rozumiem, bo to jakaś inna języka

ocenił(a) film na 5

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones